2018 de Altın Fiyatları Ne Olur – Yükselir mi Düşer mi ?

518

Arkadaşlar merhaba, bugünlerde altın fiyatlarındaki yükseliş hareketi sonucu olsa gerek sıklıkla altın fiyatları ne olur, altın fiyatı düşer mi, altın 2018 yılında daha da yükselir mi gibi soruları hem çevremdekilerden hem de sitemize uğrayan ziyaretçilerimizden duymaya başladım ve bununla ilgili genel anlamda altın fiyatlarındaki olası değişiklikleri içeren bir makale yazmak istedim.

Aslına bakarsanız altın fiyatlarının en çok gündemde kaldığı ülkelerden bir tanesidir Türkiye. Bunun nedeni ise gram altın fiyatlarına baktığımızda yıllardır hakim olan yükseliş trendinden, daha önce alıcılarına genellikle hep kazanç sağladığından, saklaması daha kolay olduğundan ( yastık altı vb. ) ( tabi burası bize özel sanırım Türk Halkından başka yastık altı altın yatırımı yapan bir millet daha yoktur 🙂 ) ve yatırımcıların güvenli liman talebine karşılık gelen yatırım aracı genellikle altın olduğundan hem ülkemizde hem de dünya genelinde bireysel yatırımcılar altına yatırım yapmaya devam etmektedirler.

Tabi altın yatırımcısı çoğunlukta olunca da çoğunluğun sorduğu sorular da Ne zaman yükselecek bu altın, altın fiyatları ne zaman düşer, altın yükselir mi vb. sorulardan oluşması da gayet doğal bir hal alıyor. Peki ama gerçekten de ne olacak bu altın fiyatları dilerseniz bu soruların cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım. Onun öncesinde sizlere yıllık bir altın grafiği paylaşmak istiyorum.

altın fiyatlarındaki yıllık değişim grafiği

Altının ons fiyatındaki yıllık değişimlere bakınca genel anlamda bir yükseliş göze çarpsa da 1000 dolar seviyelerinde yeni birdip oluşumu yaptığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle ons fiyatında yaşanabilecek düşüşlerde 1000 dolar seviyesi oldukça önemlidir. Ayrıca altın çıkarım maliyetleri de göz önüne alındığında bir çok analiste göre altının 1000 dolar altında kalıcı olabilmesi oldukça zordur. Biz altın fiyatlarında yaşanabilecek senaryolarımıza geçiş yapalım.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatlarının ne olacağını yani altın fiyatı düşer mi yoksa altın fiyatları yükselir mi bir öngörüde bulunabilmek için öncelikle altın fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. İktisat dersinin temel kuramlarından olan bir malın değeri talebi ölçüsünde artar kuramı altın fiyatları için de geçerli olan bir kuramdır. Yani bu demek oluyor ki altın fiyatları, altın alımına talebin yoğunlaştığı dönemlerde artış gösterir ve altın fiyatına talebin azaldığı dönemlerde ise altın fiyatlarında düşüş eğilimi gözlenir.

Yukarıda altın fiyatları ile ilgili bahsettiğimiz husus aslında biraz daha küresel bir gerçek. Yani altın fiyatlarını ona olan talebin belirlediği gerçeği küresel anlamda altın fiyatında belirleyici faktördür. Yani bir nevi ons altın fiyatları üzerindeki belirleyici etken arz -talep miktarıdır. Türkiye’de altın fiyatları ne olur diye bakacak olur isek, altın fiyatının yanı sıra dolar kuruna da dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü ülkemizde bulunan altın yatırımcıları küresel anlamda talep gören ons altın yerine genellikle gram altın ve cumhuriyet altını adlı değeri Türkiye’de belirlenmekte olan ürünlere yatırım yapmaktadır. Biz ilk etapta küresel anlamda altın fiyatları ne olur ve 2018 yılında altın fiyatlarını yukarı yönlü veya aşağı yönlü etkileyebilecek gelişmeler nelerdir bunlara bir bakalım.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 • Dünya genelinde ülke merkez bankalarının genişlemeci para politikaları izlemeleri ( Merkez Bankalarının para basarak piyasaya fazla para sürmeleri )
 • Merkez Bankalarına olan güvenin yatırımcılar tarafından yitirilmesi ( Merkez Bankalarının söz verdikleri şekilde para politikalarını yönetememeleri )
 • Jeopolitik risklerin yaşanması ( Savaş ortamı, terör olayları vb. olaylar altın fiyatlarını olumlu yönde etkilerler.)
 • Abd Merkez Bankası Fed’in izleyeceği para politikaları ( Abd’de artan faiz oranları veya düşen faizler dolar fiyatını etkileyeceğinden altın ons fiyatlarını da etkileyecektir. )
 • Yatırımcıların genel anlamda emtia ürünlerine olan talebi ( Altın fiyatları zaman zaman emtia ürünleri ile birlikte hareket etmektedir. Bu nedenle altın dışında petrol,bakır vb. piyasalarda yaşanan gelişmeler altın fiyatlarına da etki edebilmektedir.
 • Siyasi Riskler ( Ülkelerde yaşanabilecek siyasal krizler özellikle Abd, Çin, Almanya, Rusya vb. güçlü ekonomiye sahip ülkelerde yaşanacak siyasi krizlerde altın fiyatlarına etki etmektedirler. )
 • Çeşitli faktörler nedeniyle altına olan talebin artması ya da azalması

altın fiyatları ne olur

Evet arkadaşlar altın fiyatlarını etkileyen faktörleri genel anlamda bu şekilde sıralayabiliriz peki ama bu faktörler altın fiyatlarını nasıl etkiler, yani altın fiyatlarını yükseltir mi yoksa altın fiyatları bu faktörler sonucu düşüş mü gösterir dilerseniz kısaca hemen onlara  bakalım.

 1. Merkez Bankaları’nın genişlemeci para politikaları altın fiyatlarını destekleyen faktörlerden bir tanesidir. Yani bu ortamda Merkez Bankaları genellikle faiz indirimine gider ve piyasaya eskisinden daha fazla para sürmeye başlar. Aynı zamanda tahvil alımı vb. işlevleri de ekonomiye para sürerek yapmaya başlayınca ortada ciddi anlamda para bolluğu oluşur. Bu oluşan para bolluğu sonucu faiz oranları düşük olduğundan parasını faizde değerlendiren yatırımcılar dahi, faize yatıracağıma altına yatırayım. Hem güvenli liman hem de altına yönelik talep artacağından altın fiyatlarınında yükselmesi daha fazla kar getirir düşüncesi ile altına yatırım yapar ve bu şekilde altın fiyatları yükseliş hareketi gösterebilir.
 2. Merkez Bankaları tarafından verilen sözlerin tutulmaması veya izlenen para politikalarının gerçeği yansıtmaması yatırımcıların gözünde Merkez Bankalarına olan güveni azaltır ve bu durum bazen altın fiyatlarını yükseltebilecek iken bazen ise altın fiyatlarının gerilemesini sağlar. Biraz daha anlaşılabilir olması adına şu şekilde bir örnek verebiliriz. Örneğin Abd Merkez Bankası Fed, para politikasında önümüzdeki Şubat ayında sıkılaştırmaya gideceğini açıklamış olsun. Şubat ayına kadar bu durumda altın fiyatlarında bir düşüş yaşanması olası olacaktır. Fed’in şubat ayı toplantısında sıkılaştırmaya yönelik bir hamlede bulunmaması ise yatırımcıların  Fed’e olan güvenini sarsacak ve altın fiyatları muhtemelen daha hızlı bir şekilde yükselmeye başlayacaktır.
 3. Ülkeler arası savaş, terör vb. olaylar neticesinde yaşanacak gerginlikler genellikle altın fiyatlarına olumlu yansımaktadır. Yani bir savaş çıktığında veya küresel anlamda ses getirebilecek terör olayları yaşandığında altın fiyatları yükselir. Tersini düşünecek olur isek, hali hazırda bir savaş veya gerginlik ortamı varken bu ortam yerini barış ve sukunete bıraktığında altın fiyatlarında gevşeme olacaktır. Yani altın bir nebze küresel kaygılardan beslenen bir yatırım aracı olarak da düşünülebilir. Her ne kadar fiyatları etkileyen tek faktör olmasa da özellikle günümüzde bu yönü ile ciddi anlamda gündemde kalmayı başarmaktadır. Örnek verecek olur isek, Abd ile Kuzey Kore gerginliği buna en güzel örnektir. Daha doğrusu Trump & Kim Jong-Un arasında yaşanan atışmaları gösterebiliriz. Zaman zaman ikili arasında yaşanan sert konuşmalar altın fiyatlarına anında etki etmekte iken bu konuşmaların icraate dökülmemesi ise altın fiyatlarındaki yükseliş hareketlerini sınırlandıran bir diğer unsur olarak göze çarpmaktadır. Yani kısaca şunu söyleyebiliriz ne kadar kaos = o kadar yüksek altın fiyatları
 4. Fed’in izleyeceği para politikaları sadece altın açısından değil tüm ülkelerin para politikalarını etkileyen öneme sahiptir. Bu nedenle de tüm ülke merkez bankaları tarafından takip edilen Fed’in para politikaları veya para politikalarına yönelik açıklamaları altın fiyatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki Fed dünyanın en büyük merkez bankası olmasından mütevellit ve alacağı kararların dolar fiyatlarına yapacağı direkt etkiden dolayı altın fiyatlarını da en çok etkileyen unsurların başında gelmektedir. Fed’in para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi veya sıkılaştırmaya gidecek olduğu yönünde açıklamaları altın fiyatlarında düşüşe neden olacaktır. Bunun nedeni sıkılaştırma politikaları piyasadan para çekilmesini gerektirmektedir. İlk madde de bahsettiğimiz genişlemeci para politikaları olmadığı için azalan para neticesiyle altına olan talep de düşmüş olacaktır. Çünkü piyasa da eskisi kadar fazla para dolanmıyor olacaktır. Fed’in genişlemeci para politikası izlemesi ise altın fiyatlarında yükselişler yaşanmasını sağlayacak önemli etkenleren bir tanesi olacaktır.
 5. Dünya genelinde emtia ürünlerine olan taleplerde altın fiyatlarını etkilemektedir. Her zaman olmasa da genel anlamda emtia endeksi birlikte yükseliş veya düşüş hareketi gösterebilirler. Yani örnek verecek olursak, tabi başlamadan önce İktisat derslerinde öğretilen ceteris paribus yani diğer şartlar sabitken, başka bir etken yok iken bakır fiyatları, gümüş fiyatları ve petrol fiyatları yükseliyorsa emtia ürünlerine talep çok demektir ve bu durum altın fiyatlarını da otomatik olarak yükseltecektir.  Tam tersi durumda ise yani  bakır düşüyor, gümüş düşüyor, petrol düşüyor ise altın fiyatlarında da düşüş yaşanması daha olası bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor demektir.
 6. Siyasi risklerde ülkelerin ekonomi politikalarına etki edebileceğinden ve belirsizlik ortamı oluşturacağından altın fiyatlarını olumlu olarak etkilemektedirler.
 7. Çeşitli faktörler nedeni ile altına olan talebin artması ya da azalması da altın fiyatlarına direkt olarak etki etmektedirler. Dünyanın en bilindik altın talebine sahip olan iki ülkesi Çin ve Hindistan altın fiyatları üzerinde ciddi fiyat dalgalanmalarına neden olabilmektedirler. Çin ve Hindistan’da altına olacak talebin azalması sonucu altın fiyatlarında düşüş bu iki ülkeden altın talebinin artması sonucunda ise altın fiyatlarında yükseliş olması olası hareketlerdendir. Yakın zamanda 2013 yılında altında yaşanan sert düşüş hareketinin Çin’in altın talebini azaltacağı yönündeki haberler sonucu gerçekleştiği bilinmektedir.

altın fiyatları yükselir mi,2018 de altın fiyatları düşer mi

Altın fiyatlarına etki eden maddeleri kısaca sıralayalım demiştim ama sıralaması ve ufak ufak açıklaması bayağa bir uzun sürdü ama inanıyorum ki yazıyı buraya kadar okuduktan sonra aklınızda  bu madde gerçekleşirse altın yükselir veya bu madde ile diğer madde aynı anda olur ise altın fiyatlarında sürpriz hareketlilikler yaşanabilir gibi düşünceleri kendi kendinize düşünebilecek ve doğru yönde temel analizler gerçekleştirebileceksiniz.

Altın Güvenli Liman Mıdır ?

Dünya genelinde yaşanan olumsuz ortamlardan kaçışın en kolay adreslerinden bir tanesi hiç şüphesiz altındır. Uzun yıllardan beri altın için kullanılan ‘ güvenli liman ‘ ibaresi bazen soru işaretlerine maruz kalsa da yani bazı ortamlarda altın güvenli liman olma özelliğini yitirdi mi vb. soruları sordursa da uzun yıllardır güvenli liman olarak talep görmeye devam etmektedir. Dünya konjonktürüne göre güvenli liman talebiyle talep edilen altın miktarı değişse de bazen yerini Japon Yenine bazen İsviçre Frangına kaptırsa da yatırımcıların aklında ki güvenli liman algısı hiç bir zaman bozulmamıştır.

Altın hem piyasadan alınması en kolay yatırım araçlarından bir tanesi hem de saklanması en kolay yatırım yapılabilir araçlardan bir tanesidir. Yani örneğin altın almak isteyen bir yatırımcı forex hesabından metatrader üzerinden altın alımı yapabileceği gibi aynı zamanda banka hesabına girerek altın alımı da yapabilmektedir yine altın almak isteyen yatırımcı sokağa çıkıp kendisine en yakın kuyumcudan altın alabileceği gibi internet ortamında alışveriş sitelerinden dahi altın alımı yapabilmektedirler. Altın alımı yapan yatırımcılar altınlarını yastık altında saklayabileceği gibi, banka hesaplarında veya forex hesaplarında da tutabilmektedir. Yani çok seçenekli ve çok da kolay saklanabilen bir yatırım aracıdır.

Şimdilerde ortaya çıkan yeni yatırım araçları bitcoin, ethereum, litecoin ve benzeri coinler ve altcoinler altın kadar ulaşılması kolay yatırım araçlarından değildirler ve saklanması da altın kadar kolay olmayan yeni yatırım araçlarıdır.

 Altın Fiyatları Düşer mi ?

Altın fiyatlarını yükselten ve düşüren etkenleri bir arada yukarıda sıralamaya çalışmıştık. Buna göre altın fiyatları düşer mi, 2018 de altın fiyatları düşer mi gibi soruların cevaplarını arayacak olur isek,

Abd’den açıklanacak ekonomik veriler olumlu olur ise bu Fed’in elini kuvvetlendirecek ve sıkılaştırma politikasını hızlandırabilecektir. Bu nedenle Abd ekonomik verilerinin iyi gelmesi özellikle de enflasyon oranlarının beklentileri aşması altın fiyatlarında negatif hareketlilik oluşturabilecek etkenlerden bir tanesidir.

Fed’in 2018 yılında faiz arttırımlarına devam etmesi ve sıkılaştırıcı para politikasını sürdürmesi altın fiyatlarını düşürebilecek bir etkendir.

Kuzey Kore ile Abd arasında yaşanan gerilimlerin sonlanması altın fiyatlarında yine gevşemeye neden olabilecektir.

Suriye sorunun çözülmesi altın fiyatları üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek yani altın fiyatlarının düşmesini sağlayacak etkenlerden bir tanesidir.

Altın Fiyatları Yükselir mi ?

2018 ilk günlerine girerken doların değer kaybetmesi ve son gelen Abd tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılamaması sonucu altın fiyatları 2018 e yükseliş hareketiyle başladı diyebiliriz.

2018 yılında Abd de açıklanacak olan ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması Fed’in elini zayıflatacak ve altın fiyatlarını yükseltecektir.

Kuzey Kore ile Abd arasındaki gerginliğin artması altın fiyatlarını yükseltecektir bu gerginliğin fiiliyata dökülmesi ise altın fiyatlarında ciddi anlamda yükselişlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Dünya genelinde yeni bir savaş vb. bir gerilim yaşanması altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyebilecek unsurlardan bir diğeridir.

Hindistan ve Çin tarafından altına talep miktarının arttırılması ise yine altın ons fiyatlarını yükseltebilecek gelişmelerdendir.

Şimdi buraya kadar Altın fiyatlarını genel anlamda incelemeye çalıştık peki bizim altınlar ne olur ? Yani gram altın fiyatları yükselir mi, gram altın fiyatı düşer mi gibi soruların cevaplarına da kısaca bir deyinelim dilerseniz. Öncelikle ülkemizde altına yatırım yapanların en çok tercih ettikleri altın türü olan gram altın nedir, gram altın nereden alınır, gram altın nasıl saklanır, gram altın fiyatı ne kadar vb. soruların cevaplarını bir verelim.

Gram Altın Nedir ?

Gram altın fiyatı, altının ons fiyatı ve dolar tl paritesine orantılı olarak oluşturulmaktadır. Yani hem altın fiyatına hem de dolar fiyatındaki değişimlere endeksli bir altın çeşididir. Bu da demek oluyor ki hem altın fiyatlarında yaşanacak yükseliş ve düşüş hareketlerinden hem de dolar fiyatlarında yaşanaak olan düşüş ve yükseliş hareketlerinden etkilenmekte olan bir yatırım aracıdır gram altın.

Gram altın hesabı yaparken hem doların tl karşısında oluşturduğu fiyat hem de ons altın fiyatı baz alınır ve gram altın fiyatı ons altın fiyatının 31,10 bölünerek usdtry paritesinin o anki fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Yani buradan 1 ons altının yaklaşık olarak 31,10 gram altına tekabül ettiğini de görmüş oluruz.

Türkiye’de gram altına yatırım yapan yatırımcıların sayısı oldukça fazladır. Ev hanımları eşlerinden aldıkları parayı biriktirerek genellikle gram altın almakta bunları evde veya bankalarda saklamaktadır. Yine bir çalışan maaşından arttırdığı para ile gram altın almakta ve altına bu şekilde yatırım yapmaktadır. Altına Türkiye’de yatırım yapanların genel tercihinin gram altın olmasının en önemli nedeni en kolay ulaşılabilir altın çeşidi oluşu ve bozdururken zarar ettirmiyor oluşudur. Yani bir bilezik aldığınızda örneğin 2000 liralık bir bilezik aldınız bunu bozdurmak istediğinizde 1500 liraya bozdurabilecek iken gram altını 147 liradan aldınız bunu 146 liraya bozdurabileceksiniz Yani bozdururken fazla bir alış satış marjı bulunmamaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen altın türlerinden bir tanesidir gram altın.

gram altın fiyatları ne olur

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatı günümüzde 160 liraya yakın işlem görmektedir. 2018 yılında gram altın yükselir mi yoksa 2018 gram altın için düşüşlerin yaşandığı bir yıl mı olur buna kısaca bir bakacak olursak, burada da yine gram altın fiyatlarına etki eden faktörlerin altın ons fiyatlarına etki eden faktörler ile benzer olduğunu görebiliriz ancak bu sefer küresel altın fiyatlarına etki edebilecek faktörlere yurt içinde de etki edebilecek faktörler eklenmiş olacaktır. Bu faktörler ise dolar tl yi etkileyen faktörlerdir. Yani doların tl karşısındaki değerini etkileyen tüm faktörler dolaylı olarak gram altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır. Yani yukarıda ons altın fiyatlarını etkileyen faktörlere ek olarak gram altını etkileyen tek faktör dolar tl fiyatıdır. Dolayısıyla da usdtry paritesini etkileyen her şey gram altın fiyatını da etkilemektedir.

Gram Altın Düşer Mi ?

2018 yılında gram altın düşer mi, düşerse nasıl düşer bunları liste halinde paylaşırsak daha açıklayıcı olacaktır diye düşünüyorum.

 • Altın Ons Fiyatı Sabit Kalır – Dolar TL fiyatı düşerse gram altın fiyatı düşer.
 • Dolar TL Fiyatı Sabit Kalır – Altın ons fiyatı düşerse gram altın fiyatı düşer.

Evet yukarıdaki şartlar oluşması halinde 2018 yılında gram altın fiyatları düşüş gösterecektir.

2018 Gram Altın Fiyatı Yükselir mi ?

Gram altın fiyatları 2018 yılında yükselir mi, gram altın fiyatı 2018 yılında neden yükselir, ne olursa gram altın fiyatı yükselir veya gram altını fiyatlarını yükseltebilecek etkenler nelerdir gibi soruların cevapları için de bir listeleme yapacak olur isek;

 • Altın Ons Fiyatları Sabit Kalır – Dolar TL fiyatı yükselir ise gram altın fiyatları yükselir.
 • Dolar TL Fiyatı Sabit Kalır – Altın ons fiyatı yükselir ise gram altın fiyatı yükselir.

Evet arkadaşlar kısaca altın fiyatları ne olur, 2018 de altın yükselir mi, altın ne zaman düşer, altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, altın fiyatları neden yükseliyor gibi sorularınıza cevaplar iletmeye çalıştım ancak bayağa da uzun sürdü 🙂 Vakit ayırıp okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Bir başka yazıda yeniden görüşmek üzere diyorum.

Etiketler: , , , , ,
Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir